категорії: репортаж

Симфонія-реквієм «Праведная душе» Богдани Фроляк прозвучав у Києві

теґи: нова українська музика, симфонічна музика, сучасна українська музика

Сьогодні, 25 січня 2016 року в Києві відбулась помітна мистецька подія— прозвучала Симфонія-реквієм «Праведная душе» Богдани Фроляк на вірші Тараса Шевченка.

 Виконували— національний оркестр, капела «Думка» та солісти— Олена Нагорна, Наталія Половинка, Станіслав Бадрак. Диригував— Володимир Сіренко.

 

Взагалі на наш погляд написання масштабного вокально-симфонічного твору на слова Шевченка є справою ризикованою. З одного боку на слова Шевченка, і особливо такі як «Заповіт» або «Зоре моя вечірняя», вже написано чимало відомих творів. З іншого боку сам по собі жанр ораторіальний протягом останнього століття українськими композиторами  використовувався досить шаблонно: в радянські часи у славу компартії, в українські – оплакування жертв московської окупації, і нерідко приносили авторам державної нагороди.

 

Тим не менш, на наш погляд, Богдані Фроляк вдалося уникнути цієї пастки. Твір написаний в неокласичному стилі, далекому від патетичних позовів, що могли би викликати асоціації з ленінським або пост-ленінським періодом української музики. Переважає дуже прозора фактура, яка дозволяє почути поетичний текст навіть на тихих нюансах, а фінальний же номер – власне «Заповіт», написано в мажорній тональності і повільному темпі, що складає враження просвітлення. Таке прочитання контрастує відомій мелодії Г.П. Гладкого, контрастує і В. Сильвестрову, який в своєму диптиху також брав за основу мелодію Г.П. Гладкого.

 

Приємно відмітити, що виконання відбулося при майже повному залі національної філармонії. Відмітимо чудове виконання, а також креативно зроблену програмку із зазначенням автора і навіть ліцензії фонової світлини – "Milky Way" фотографа Rich Bachman (cc by 2.0). Авторові кантати ж побажаємо успіхів і більше вдячних слухачів!

 

Півтон Безвухий. 

Текст доступний на умовах  cc by 2.0